top of page
Search
 • Writer's pictureCristin Trafikkskole AS

SVÆRT VIKTIG INFORMASJON OM OPPKJØRING!Fra 4. oktober åpner Statens vegvesen (SVV) for at elever igjen kan bestille tid for oppkjøring selv via vegvesen.no.

Det vil i første omgang bli lagt ut prøver for 16 uker frem i tid, det vil si 4 mnd.Her kommer noen av utfordringene med dette:


 • Dersom alle elevene trekker fullmakten og bestiller prøver i hytt og pine, er det 100% sikkert at det blir kaos for alle dersom vi skal flytte på alle avtaler som allerede er satt opp. Vi ønsker derfor foreløpig IKKE at elevene bestiller selv!


 • Vi må ha fullmakt fra eleven for å kunne bestille førerprøve. Dersom man ønsker å bestille selv må denne trekkes tilbake. Dersom man ikke klarer å finne en ledig førerprøve selv, og velger å gi fullmakten tilbake, vil man havne bakerst på vår venteliste


 • Dersom man bestiller oppkjøring selv kan vi ikke garantere at vi klarer å tilby resterende opplæring man evt. må ha før oppkjøringen, og vi kan heller ikke garantere at vi har ledig bil på det aktuelle tidspunktet dere har fått oppkjøring. Man MÅ leie bil av godkjent trafikkskole for å få gjennomført oppkjøring hos SVV. Dersom det blir dobbeltbooking, vil vi prioritere de elevene som har gitt oss ansvaret for opplæringsforløpet, og således har gitt oss fullmakt.


 • For at vi skal ha en forutsigbar kalender, og få til å tilby en godt planlagt og tilpasset opplæring, er det viktig at vi har full oversikt og kontroll på hvem som har oppkjøring når. Dette for at vi skal være sikre på at vi klarer å tilby de timene og kursene som er nødvendige før man har lov til å kjøre opp. Alt obligatorisk må være innrapportert til SVV minst 3 dager før oppkjøring, og våre kalendere er allerede ganske fullbooket i en periode fremover. Det er derfor umulig å få skviset inn det dere evt. mangler på kort varsel


 • At elever snart kan bestille tid for oppkjøring selv kan føre til ett svært urettferdig system, der noen elever klarer å "snike" foran andre som har ventet lenge. Dette er vi ikke interessert i, og vi vil forholde oss til våre ventelister og de avtalene som allerede er lagt i våre kalendereVårt forslag til løsning:


 • Stol på oss, og gi oss fullmakt!


 • Til de som ikke allerede har startet, anbefaler vi å starte opplæringen tidligere. Man har lov å starte på trafikkskole etter trafikalt grunnkurs allerede som 16-åring. Det er dumt å vente til det er 3 mnd. igjen til man fyller 18 år, dersom man ønsker å få førerkort på bursdagen sin


 • Vi vil fortsette å tilby ett godt og tilpasset opplæringsforløp til våre elever


 • Vi vil prioritere elever som tar opplæringen hos oss, og ikke leie ut bilen til elever som forsøker å "snike" i køen ved å bytte trafikkskole i siste liten


 • Når det gjelder feks. førerprøve for tilbakelevering, vil vi prioritere de som har naturlig tilhørighet til vårt distrikt. Vi vil derfor ikke leie ut våre biler til folk fra andre deler av landet


 • Vi vil fortsatt forsøke å tilpasse tidspunkt for ønsket førerprøve så godt det lar seg gjøre, og tilrettelegge for kvalitet på øvelseskjøringen hjemme, slik at opplæringen får ønsket fremdrift


 • SVV vil i starten legge ut prøver for 16 uker frem i tid. Etterhvert vil de legge ut prøver fortløpende, slik at utlegg av prøver blir jevnt fordelt utover i uken. Dette vil trolig bidra til at vi på sikt vil få tak i flere av de prøvene vi trenger, enn det som har vært mulig med dagens bestillingssystem der alle prøver har blitt lagt ut samtidig, nøyaktig kl. 12.00, hver torsdag. Nå kollapser siden deres hver torsdag, og det er bingo på hvilke trafikkskoler som får tak i prøver


 • Når vi får oversikt over situasjonen, vil vi åpne for at elever kan bestille førerprøver selv, etter avtale med sin trafikklærer


 • Trafikkskoler over hele landet har de samme utfordringene som oss. Det er fritt skolevalg og man kan når som helst velge å bytte trafikkskole dersom man ikke er fornøyd. Til de som, etter å ha lest dette innlegget, likevel ønsker å sjekke muligheten for å få oppkjøring tidligere, anbefaler vi å ta kontakt med andre trafikkskoler FØR dere trekker fullmakten, da vi antar at de andre trafikkskolene også vil prioritere de elevene de allerede har på sine ventelister


Med vennlig hilsen

Ida, Ellen, Kari og Cristin
820 views0 comments

Comments


bottom of page